Ekranų poveikis mūsų vaikų kalbai

Išmaniosios technologijos tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi.

Jos  gali praplėsti  žmogaus galimybių ribas, atverti naujų erdvių mokytis, dirbti, bendrauti, ugdyti kūrybišką. Tačiau, ar žinojote, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2018 m. priklausomybę interneto žaidimams (IGA) įtraukė į 11-ąją tarptautinę ligų klasifikaciją (ICD-11) kaip psichinės sveikatos sutrikimą.

Ilgesnė trukmė prie ekranų susijusi su vaikų prastesne emocine savijauta, elgesio problemomis, mažesniu fiziniu aktyvumu, antsvorio rizika ir dažnesniais somatiniais skundais (ypač galvos skausmais).

Vaikai, iki 24mėn. amžiaus turėję prieigą prie išmaniųjų įrenginių, vėlesniais amžiaus tarpsniais susiduria su ženkliai padidinta dėmesio sutrikimų rizika. (doc. dr. neurochirurgas Kęstutis Skauminas )Perteklinė prieiga prie išmaniųjų įrenginių  VAGIA mūsų vaikų gimtąją kalbą. Vis daugiau vaikų kalboje pasitaiko grubių žodžių derinimo, specifinių prielinksnių vartojimo klaidų (pvz.: Man iškrito šešios taškos. Kalėdų senelis sėdi į roge. Kamuolys yra į dėžę.). Tokių vaikų kalboje dažnai pasitaiko bandymų sulietuvinti anglų kalbos žodžių atitikmenis: kapas – puodelis (cup), benčas – suolas (bench), housas – namas (house). Atsiranda specifinė sakinio struktūra (pažodinis vertimas) (pvz. Vakar aš ir mano mamytė pirkome skanumynai.) ir kitos specifinės „ekranų kartos“ vaikų kalbos klaidos.

Nuo ko pradėti, jei vaikai – ikimokyklinio amžiaus?

• Iki 18 mėn. amžiaus vengti pažindinti vaikus su ekranais.

• 18-24 mėn. vaikų tėvai, norintys supažindinti vaikus su ekranais, turi pasirinkti aukštos kokybės programas ir leisti laiką prie jų kartu su vaikais. Svarbu neužkibti už žodžio „edukacinis“ ir prisiminti, kad mažiems vaikams geriausias žaidimas yra bendravimas su kitais, skaitymas, vaidmenų, kūrybiniai, konstravimo ir kiti žaidimai.

• 2-5 metų vaikams saugus laikas prie ekranų yra iki valandos per dieną.

• 6 metų ir vyresniems vaikams turi būti nubrėžtos aiškios ribos dėl laiko, pasirinktos veiklos prie ekranų. Būtina įsitikinti, ar vaikas pakankamai miega, fiziškai aktyvus ir panašiai.Mokyti vaikus saugumo internete taisyklių ir diegti tėvų kontrolės programas.

Parengė

Logopedė Laura Vilimavičienė